Novinky

13.08.2018 Doklad o zaplacení zájmového kroužku

Upozorňujeme, že v případě potřeby vystavení dokladu o zaplacení zájmového kroužku (pouze u VzP) je nutné požádat DDM o vystavení faktury. Jiné potvrzení VzP neakceptuje. Děkujeme za pochopení.

13.08.2018 Přihlášky na zájmový kroužek šk.r. 2018/19

Přihlášky na zájmové kroužky pro šk.r. 2018/19 musí být do DDM doručeny s originálním podpisem a to buď osobně na recepci DDM (možno využít schránku před budovou) nebo poštou a to nejpozději v první den účasti na ZK.

09.08.2018 Letní tábor Duncan 2018 _ 2

Dnes dovednosti pralidí - výroba z hlíny, nástěnné malby a výroba zbraně (připevnění pazourku na klacek).

08.08.2018 Letní tábor Duncan 2018 _ 2

Včera dopoledne odbornosti, odpoledne hra v lese "Boj o území" (mezi staršími více známá pod názvem "průjem"). Dnes výlet na Modré kameny (960 m.n.m.) a do Dolního Maršova (Pohádková výstava "Do Krakonošova") , večer koupačka v termálním bazénu (je napuštěn teplými minerálními prameny vyvěrajícími v areálu lázní jako Janův a Černý pramen). V nohách máme celkem více jak 10km a všem se bude dobře spát.

05.08.2018 Letní tábor Duncan 2018 _ 2

Dnes dopoledne proběhlo rozřazení do kmenů k táborové hře "Doba kamená" . Kolem oběda trošičku pršelo, tak jsme po poledním klidu hrály hru uvnitř budovy a v podvečer šli všichni ven (pouštět letadla, hrát fotbal, softball apod.).

19.06.2018 Zájemci o kroužek ANG lektorky Mgr. Evy Rumlové

ZK ANG, které vede Mgr. Eva Rumlová jsou z velké části obsazeny. Zbývají volné místa na třech kroužcích. Zájemce prosíme o kontaktování lektorky na e-mailu: eva.rumlova@centrum.cz s cílem domluvit ideální zařazení podle úrovně ANG

Projektová činnost


Zábavně vzdělávací programy určené pro MŠ a ZŠ. 


Více informací:        Richard Rezek   tel. 777 10 75 10
                                email:  r.rezek@ddmmonet.czPřírodovědecký vzdělávací program

Detektivem v říši bezobratlých
 
Doktorský student katedry ekologie PřF UK a profesionální fotograf Petr Jan Juračka nás provede mnohými zajímavostmi ze světa bezobratlých, a to ze čtyř kontinentů světa. V rámci několika na sobě nezávislých příběhů poukáže na to, jak pomocí mikroskopů poodhalit mnohé z jejich života - odkryje tak zajímavé souvislosti o vztahu karibských krevetek a mořské houby v níž žijí, bizarní vzhled larev středomořských krabů, zbarvení křídel tropických motýlů, pevnost šnečí ulity z Vaší zahrady či tajemné mikromorfologické znaky podivného druhu korýše z Kokořínska, kterého popsal jako nový druh společně se svými kolegy v roce 2010. Na konci nezůstane jen u bezobratlých, a dodá i zuby varana komodského či kokolitky z hrobu Arnošta z Pardubic. Petr publikoval několik prvních příběhů v časopise Živa, z dalších nyní připravuje knihu. Jeho snímky motýlích křídel zvítězily v prestižní mezinárodní fotografické soutěži International Photography Awards 2011 (USA), snímek perloočky mu pak přinesl první místo v soutěži vědecké fotografie Věda je krásná v roce 2009. Své mikrofotografie představil na titulních stránkách časopisů Vesmír, Živa či International Journal of Parasitology a doprovázejí 
již osm publikovaných vědeckých prací.

 
 "Jak to, že se šnečí ulita nerozbije, i když spadne z velké výšky? Je tropický Otakárek skutečně kovově modrý, anebo je to jen optický klam? Mají mořské houby radost z toho, když v nich žijí krevetky? Anebo jim naopak ubližují?“

Vhodné pro 1 - 9 třídy.

Délka programu je 50 minut.

Přednášející:   Mgr. Petr Jan Juračka


Přírodovědecký vzdělávací program

O vzniku přírodovědných fotografií a filmu 

Letecká videa a fotografie zaplavují svět internetu čím dál tím více, ale viděli jste někdy rádiem řízený (dron) vrtulník v praxi? A chtěli byste jej zkusit pilotovat? V rámci přednášky doplněné o leteckou ukázku a o mnoho fotografických a video pokusů se dozvíme něco také o časosběrných videích, skládané makro či mikrofotografii anebo o tom, jak se filmují koně převalského v Mongolsku.Vhodné pro 1 - 9 třídy.

Délka programu je 50 minut.

Přednášející:   Mgr. Petr Jan Juračka 


Cestopisný vzdělávací program                                                                         

Grónsko   
 
Tři kamarádi. Tři týdny. Arktická divočina. Vyprávění pokryje putování od mořského pobřeží přes močály a vrcholky bezejmenných hor až po neskutečně krásný a zároveň nekonečný ledovec. Vyprávět bude profesionální fotograf Petr Jan Juračka (Přírodovědecká fakulta UK v Praze, Zoo Praha), který měl s sebou díky pomoci přátel 16 kg fotografické techniky. Uvidíte pestrá videa, časosběrné snímky krajiny, ale hlavně výběr z takřka 25 tisíc fotografií, které hned po návratu do Čech skončily v hledáčku zájmu National Geographic.Vhodné pro 1 - 9 třídy.

Délka programu je 50 minut.

Přednášející:   Mgr. Petr Jan Juračka


Cestopisný vzdělávací program                                                                       
 
 
Bajkal
 
Expedice k nejtajemnějšímu jezeru světa. Čtyři blázni se jej vydali poznat v roce 2010, s nafukovacími loděmi, se sítěmi na lov vodních breberek a hlavně se spoustou touhy prožít nějaké to krásné dobrodružství. Projeli tak po svých dosud neobydlené severní břehy jezera, poznali nedaleké ledovcové jezero Frolicha, bloudili v neprostupné sibiřské tajze, čelili majestátním vlnám a vůbec mají o čem povídat. Promítat a vyprávět bude jeden účastníků - Petr Jan Juračka, profesionální fotograf (Přírodovědecká fakulta UK v Praze, Zoo Praha) a doktorský student Přírodovědecké fakulty UK. Se svými fotografiemi z Bajkalu získal čestné uznání na prestižní mezinárodní soutěži International Photography Awards 2011 (USA), druhé místo v soutěži Jsem NIKON 2011 a titul Featured Photographer na sledovaném serveru fotopedia.com.


Vhodné pro 1 - 9 třídy.

Délka programu je 50 minut.

Přednášející:   Mgr. Petr Jan Juračka


Cestopisný vzdělávací program                                               

Cestou kontrastů. Uganda  
       
       
Je možné vidět v rámci jediné cesty více kontrastů, než v přepychem oplývající Dubaji a čerstvě poválečné severní Ugandě? Než na tržišti v rušném hlavním městě rovníkové Afriky a doposud nepříliš neznámými vodopády uprostřed africké džungle, desítky kilometrů daleko od velkých měst? Nejen o rozdílech mezi civilizacemi, ale i o příhodách spojených se stovkami dětí, z nichž mnohé viděli poprvé bílého člověka, bude vyprávět profesionální fotograf a přírodovědec Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty UK. V rámci mezinárodního socioekonomického projektu navštívil pracovně hned několik ugandských škol a spolu s přáteli ve volných chvílích vystoupal na horu Kalongo a navštívil jeden z nejkrásnějších národních parků Afriky - Murchinson Falls. Krom fotografií dětí, přírody, slonů, antilop anebo žiraf, Vás také čekají unikátní záběry z rádiem řízeného vrtulníku, který Petra doprovázel až do předposledního dne výpravy. Co se stalo pak? To se dozvíte již během vlastní přednášky... 


Vhodné pro 3 - 9 třídy.

Délka programu je 50 minut.

Přednášející:   Mgr. Petr Jan Juračka


Cestopisný vzdělávací program 

Kuba

Uvolněné cestovatelské povídání dvou bláznů (studenta a studentky), kteří se v roce 2011 vypravili na kolech na největší ostrov Karibiku – Kubu. Vzhledem k tomu, že hlavním posláním jejich cesty bylo nalovit tajemného korýše, aby potom zpět v Čechách studovali jeho DNA, museli čelit mnoha roztodivným nástrahám. Mají tak naprosto jiné zážitky, než běžní návštěvníci Kuby, včetně detailních výslechů imigrační policie, stovek kilometrů ušlých v úporném tropickém vedru beze stínu, či závěrečného happy-endu v podobě jejich zasnoubení. Petr je profesionálním fotografem (Přírodovědecká fakulta UK v Praze, Zoo Praha) a jeho první fotografie z této cesty byly k vidění v časopise TravelFocus.Vhodné pro 1 - 9 třídy.

Délka programu je 50 minut.

Přednášející:   Mgr. Petr Jan JuračkaGeologické a paleontologické přednášky 

Cesta do pravěku

Program CESTA DO PRAVĚKU provede zájemce geologickým vývojem naší země, seznámí studenty s paleontologií, významnými zkamenělinami našeho okolí a otevře nové obzory. Seznámíme se také s méně populárními zkamenělinami, než jsou trilobiti, poznáme výjimečné tvory, záhadné živočichy i predátory pravěkých prvohorních oceánů. Projdeme suchou nohou po mořském dně.

Interaktivní program pro studenty ZŠ provázaný s otázkami k zamyšlení, ukázkou typických zkamenělin a modelů živočichů, prezentace s poutavými obrázky, vědeckými kresbami. Vše s výkladem pro veškeré věkové kategorie, Pojďme společně poznávat život prvohorních moří a jejích obyvatel!

Fotografie jsou reálných nálezů, k dispozici je mnoho podobných a mnohem lepších zkamenělin, děti se budou moci čehokoliv opatrně dotknout a setkat se tak s trilobity a jinými tvory,  přivezeme i nádherný model prapodivného živočicha, který opravdu žil, takže jistě bude na co koukat:)

Další témata přednášek:

1, TRILOBITI - VLÁDCI PRAVĚKU

2, LŽI VEPSANÉ V KAMENI - PADĚLÁNÍ ZKAMENĚLIN V DOBĚ JOACHIMA BARRANDA

3, PŘÍZRAKY PRAVĚKÝCH PREDÁTORŮ

4, ZÁHADNÍ ŽIVOČICHŮ ČESKÝCH PRAMOŘÍ

5, GEOLOGICKÉ VYCHÁZKY DO OKOLÍ PRAHY

6, GEOLOGICKÉ VYCHÁZKY DO OKOLÍ BEROUNA

7, TRILOBITI Z MORAVY A SLEZSKA, JEJICH VÝSKYT A VÝZNAMInteraktivní přednášky s projekcí a ukázkou typických zkamenělin pro ZŠ.


Vhodné pro 3 - 9 třídy.

Délka programu je 50 minut.

Přednášející:   Mgr. Štěpán RakGeologie jak ji známe a neznáme

Geologie je věda o vzniku života na naší planetě, o době od 4,5 miliardy let od vzniku naší planety dodnes.
 
Na přednášce si povíme, jak vše začalo, kdy se objevil život, v jakých formách a podobách. Poznáme kde a jak vznikaly významné horniny, rozdělíme si je podle typů a poznáme, k čemu je lidé využívají. Na ukázkách si předvedeme jejich barvu a strukturu. Díky geologii víme, kde se jaká hornina vyskytuje a jaké má vlastnosti. Žula, čedič, křemen, kalcit...to vše známe, ale opravdu je od sebe dokážeme poznat?
Geologie je věda o vzniku života na naší planetě, o době od 4,5 miliardy let od vzniku naší planety dodnes.
 
Prom. geolog Štěpán Rak (*1978) - absolvent Masarykovy Univerzity v Brně, obor paleontologie. Nyní pracuje jako kurátor Muzea Českého krasu v Berouně a vyučuje geologii jako samostatný předmět na gymnázium J. S. Machara v Brandýse nad Labem. Dokončuje studium PhD na Universitě Karlově, specializuje se na osvětu, přednášky pro veřejnost a snaží se geologii podat srozumitelnou a zábavnou formou. Cena přednášky – podle počtu dětí.        Vhodné pro 3 - 9 třídy.

Délka programu je 50 minut.

Přednášející:   Mgr. Štěpán Rak


Významné a památné stromy naší země

Téma: Památné stromy Prahy
Pojďte poznat nejmohutnější a nejstarší stromy metropole. Během přednášky se žáci dozví co jsou to památné stromy a jak jsou pro nás důležité. Představíme si nejzajímavější památné stromy v Praze a zabrousíme i do jejich historie. Výběr stromů bude přizpůsoben i bydlišti žáků.

Povídání doplní fotografie stromů, jak současné, tak i dobové.


Téma: Významné stromy Prahy
 
Společně se podíváme na stromy nesoucí 
 
historická poselství. Víte kde najdeme lípy republiky, Nerudovu hrušeň či Masarykovu lípu? Prostřednictvím stromů si žáci připomenou důležité momenty naší historie. Podívání doprovodí fotografie. Nebudou chybět ani informace o důležitosti zeleně.

Vhodné pro 3 - 9 třídy.

Délka programu je 50 minut.
 
Přednášející:   Ing. Aleš Rudl, dendrolog 
 
 
Přednášky záchranné stanice Penthea  
 
1. Lovci a jejich kořist – je audiovizuálním programem, při kterém přiblížíme žákům vztahy mezi lovci a kořistí ve všech živočišných třídách, od bezobratlých po savce. Promítáním nejzajímavějších dokladů chování zvířat představíme lovecké strategie lovců, taktiku obrany kořisti, vysvětlíme důležitost lovců v přírodě při udržování rovnováhy. Vše je doprovázeno odborným výkladem a pro zatraktivnění ukazujeme i několik živých exemplářů různých druhů lovců k probíranému tématu. Jako všechny naše audiovizuální pořady je i tento interaktivní a žáci se v jeho průběhu mohou aktivně účastnit formou dotazů. Tento typ programů provádíme pouze ve vnitřních prostorách a nejvhodnějším časem je období nepříznivého počasí, od listopadu do dubna.

2. Smysly živočichů – jsou také velmi zajímavým audiovizuálním programem. Žákům ukážeme a vysvětlíme neuvěřitelnou dokonalost smyslů zvířat na příkladech ze všech živočišných tříd. Probereme nejen naše lidské smysly, ale také ty, které my lidé nemáme. Ukážeme si, že vidět lze nejen očima, ale i jinými orgány a zvířata k tomu mohou používat nečekaná přizpůsobení. Názorně porovnáme výkonnost zraku a rychlost reakce na podnět nás lidí a ptáků. To vše je opět doložené promítáním unikátních záběrů používání jednotlivých smyslů. Jako v předchozím případě je pořad interaktivní, doprovázen odborným výkladem. Pro zpestření ukážeme několik živých exemplářů živočichů, kteří mají velmi výkonné smysly a běžně je neuvidíte.

3. Člověk a příroda - tímto audiovizuálním programem Vás provedeme lidskými činnostmi, které ovlivňují přírodu kolem nás a v konečném důsledku i lidstvo samo. V první části budeme hovořit o znečisťování atmosféry, vody, o ničení tropických lesů, o tání ledovců a změnách počasí, hubení zvířat. Tyto dnes známé skutečnosti se nazývají globální změnou klimatu. Zmíníme, jak člověk svou činností negativně ovlivňuje živé tvory a způsobuje dosud nevídané vymírání druhů. Ve druhé části budeme hovořit o činnostech záchranných stanic pro handicapované živočichy, co je náplní jejich práce při ochraně přírody. Naše sdružení Penthea takovou stanici provozuje a jejím cílem je mimo jiné předat praktické zkušenosti. Žáci se dozví co udělat, když najdou poraněné zvíře, opuštěné mládě, zda zachraňovat či nikoliv. To vše je doprovázené promítáním unikátních záběrů a také ukázkou živých a nejčastěji zachraňovaných zvířat v záchranných stanicích v ČR.

4. Mláďata - v programu o mláďatech si ukážeme zrození a vývoj mladých jedinců v jednotlivých živočišných skupinách a péči rodičů o ně. Vysvětlíme si, proč jsou tak důležité hra a učení, které schopnosti se musí mládě během vývoje naučit, aby bylo schopné přežít v nelítostné konkurenci. Také si ukážeme, jaké chování je vrozené, tedy instinkty zděděné po rodičích. Seznámíme Vás s různými způsoby, které příroda používá ve snaze zajistit přežití co nejvyššího počtu mláďat a tím i pokračování druhu samého. I s překvapivým faktem, že naprostá většina mláďat šanci dospět nikdy nedostane. Žáci opět uvidí ty nejzajímavější videosnímky dokladující péči o potomky a samozřejmě i ukázku živých exemplářů mláďat. Proto tento audiovizuální program provádíme jako jediný v čase mláďat, tedy od konce dubna do června.

5. Tajemné sovy - sovy jsou natolik zvláštní skupinou nočních lovců, že jsme se rozhodli je vyřadit z programu Dravci v letu a věnovat jim celý samostatný program. Od nepaměti jsou velmi populárními tvory a nemálo lidí je obdivuje pro jejich krásu a tajemnost. O sovách se od dávných dob traduje mnoho různých pověr, jejichž původ se pokusíme v průběhu letových ukázek objasnit názornými příklady. Žáci se seznámí s většinou druhů evropských sov. Dozví se, proč jsou považované za moudré, proč se o nich říká, že přinášejí neštěstí a mnoho dalších zajímavých informací. Opravíme tak mnohé obecně platné omyly. Některé sovy si žáci pohladí, uslyší také jejich hlasy. Tento program lze předvádět celoročně, vhodný je především do tělocvičen, kde jim můžeme zajistit více klidu, který jako noční živočichové tolik potřebují. Sovy jsou umístěné na plastových fóliích, úklid zajišťujeme.

6. Život kolem nás - v tomto audiovizuálním programu Vás provedeme přírodou v našem bezprostředním okolí, přírodou měst. Většina obyvatel planety žije ve městech, která jsme vybudovali jen pro naše lidské potřeby. Pro zvířata jsou zcela novým prostředím, ve kterém se pozvolna zabydlují, učí se v nich žít. Číhají zde na ně mnohé nástrahy, přesto města přitahují stále nové a nové druhy, rostlinné i živočišné. V současnosti jsou tak jedním z nejbohatších prostředí na počet živočišných druhů. Ukážeme Vám nejen často překvapivé spoluobyvatele našich domovů, ale i zvířata, která byla původně plachými lesními tvory, a která jsou dnes pro města již typickými představiteli. Uvidíte jejich dokonalé záběry i několik živých exemplářů.

7. Záchrana zvířat - tento nejnovější audiovizuální program ukazuje záchranu zvířat, která potřebují lidskou pomoc z nejrůznějších důvodů. Naše občanské sdružení provozuje na základě povolení Ministerstva životního prostředí záchrannou stanici pro handicapované volně žijící živočichy. Stanici jsme vybudovali vlastními silami za podpory hl. m. Prahy a MČ Prahy 12 na kraji Prahy v Cholupicích. Žáci budou sledovat ty nejzajímavější případy záchrany zvířat, se kterými jsme se v naší praxi setkali. Program je velmi poučný, žáci se dozví, kdy je pomoc nezbytná a kdy není. Program poprvé uvedeme počátkem zimy 2013 a každý další rok bude obohacován o další zajímavé případy.


Všechny naše programy končíme u 1. stupně krátkou znalostní soutěží, kdy za správnou odpověď obdrží žák některou ze skládaček tématicky zaměřenou k probíranému programu. Pro 2. stupeň je vhodnější beseda, kdy se žáci ptají na témata, která je zajímají, kterým neporozuměli.

Vhodné pro 1 - 9 třídy.

Délka programu je 50 minut.

Přenášející:   Petr Kolomazník
 


 
Vesmírný program

Cesta do vesmíru
 
Unikátní program o vesmíru v mobilním planetáriu s interaktivní formou přednášky.

Je Měsíc kulatý nebo mění tvar? Co je vesmírná mlhovina? Proč se říká Mléčná dráha? Jak je možné, že mají hvězdy, planety a souhvězdí svá jména? Co je pravda o klimatických změnách, jakou hrozbou jsou pro naší Modrou planetu? 

Všechny odpovědi se děti dozví v magické vesmírné  kopuli na pohodlných žíněnkách.

Vesmír dorazí do Vaší školy a děti zažijí neuvěřený příběh.

Pracovní listy koordinované naším lektorem pro reflexi vzdělávacího programu.Délka programu 30 minut (plus kreativní program na 1,5hod. v případě zájmu)

Lokalita:  Škola – tělocvična

Počet dětí:   30

Výklad:  kvalifikovaný lektor 

Kytarový koncert

Jari Velaochaga  –   jedinečné vystoupení kytaristy z Latinské Ameriky1 Latin
 
Black magic woman
Soul Sacrifice
Evil Ways
Samba pa ti  
 
2 Varios
 
The Beatles                                       
Pink Floyd                                              
The Eagles
Led Zepellin
Deep Purple
B.J. Thomas
 
3 Guitarra Clásica
 
Sons de Carrilhões                       Joao Pernambuco 
Romance                                                       Anonimo
Asturias                                                   Isaac Albeniz 
Recuerdos De La Alhambra        Francisco Tarrega 
Malagueña                                    Francisco Tarrega
Concerto D Largo                                             Vivaldi


Vhodné pro 3 - 9 třídy.

Délka programu je 50 minut.

Kde nás můžete sledovat